تبلیغات
در هم بر هم - محمد بن عبد الواهب و ادعای نبوت
در هم بر هم
 
یکشنبه 11 خرداد 1393 :: نویسنده : آزاد نگر

محمد بن عبد الواهب و ادعای نبوت

محمد بن عبد الواهب، با عمل و رفتار خود ، ادعای نبوت کرده است و خاتمیت رسول خدا (ص) را عملاً زیر سوال برده است.

شیوه دعوت او به سوی وهابیت ، به گونه ای بوده که گویا او از طرف خدا به نبوت مبعوث گردیده و دین اسلام را نسخ کرده و کتاب جدیدی برای هدایت بشر آورده است. دلیل بر این مدعا این است که هنگامی که محمد بن عبدالوهاب می خواست مذهب خود را آشکار کند، قبل از آن، هشت ماه دور از نظر مردم، دائماً کتاب ها را مطالعه می کرد و پس از مدتی کتاب کوچکی را در دستش گرفت و این گونه به میام مردم آمد و دعوتش را آغاز کرد: « خدا را شاهد می گیرم که من پیرو این کتاب هستم و هرچه در آن هست حق است».

در این هنگام « علی بن ربیعه » که از قوم تمیمی بود از او پرسید: « اگر کسی این کتاب را نپذیرد، چه کار کنیم؟ » او در جواب گفت: « کار را باشمشیر حل می کنیم! علی بن ربیعه دوباره پرسید که چگونه کسی با نپذیرفتن این کتاب، مستحق قتل می شود؟ محمد بن عبدالوهاب گفت: « آنان به خاطر اینکه مشرک و کافرند مستحق قتل می گردند ». بعد گفت: « آیا تو هم این را می گویی؟ » علی بن ربیعه گفت: « بلی این اعتقاد من است ».

هنگامی که پراکنده شدند و محمد بن عبدالوهاب به خانه برگشت، پسر عمویش عبدالله بن حسین پیش او آمد و گفت: « آیا این راست است که تو با این مذهب خودت خروج می کنی؟ » گفت: « بلی ». پسر عمویش گفت: « به خدا قسم اگر یک نفر از « بنی سنان » را به این مذهب دعوت کنی، سرت را از بدنت جدا می کنم ». در این روز بین او و پسر عمویش، مشاجره ای در می گیرد و عده ای در اثر آن کشته      می شوند.1

این واقعیت تاریخی، حاکی از این مطلب است که محمد بن عبد الوهاب بعد از هشت ماه تفکر و اندیشه، به این نتیجه می رسد، مذهبی که خودش اختراع نموده ، باید جایگزین اسلام شود و کتابش به جای قرآن ملاک و معیار حقانیت و استحقاق عذاب و عقاب قرار گیرد. به بیان دیگر، او به جای اینکه پیرو قرآن و اهل بیت رسول خدا(ص) باشد، پیرو کتاب و تفکرات ابداعی خویش می گردد، لذا به صراحت می گوید که تمام مسلمانان به علت نپذیرفتن کتاب و مذهب او، مشرک و کافر گشته، مستحق قتل می گردند.

محمد بن عبد الوهاب، پیشوای وهابی ها در راستای تحقق اهداف دشمنان اسلام، به حدی با مسلمانان دشمنی داشته که به صورت افراطی می گوید:

شرک مسلمانان، غلیظ تر از شرک بت پرستان زمان جاهلیت است، زیرا مشرکان فقط در حال خوشی و رفاه، مشرک بودند و در حال سختی و گرفتاری موحد و خدا پرست می شدند، لکن مسلمانان در هر دو حال (شدت و رخا) مشرک هستند.2

او در جای دیگری می گوید: « کسی که مشرکان (مسلمانان) را تکفیر نکند یا در کفر آنان، شک داشته باشد، از بزرگترین نواقض اسلام است» . 3

اگر به این سخنان محمد بن عبد الوهاب دقت شود، کفار و مشرکان واقعی در اصل خدا پرست و موحدند و فقط گاهی مبتلا به شرک می گردند، اما مسلمانان از اصل مشرک اند و هیچ گاه موحد و خدا پرست نیستند.

برهمین اساس، وهابی ها، پیوسته مسلمانان را به قتل می رسانند و نه تنها از آغاز موجودیت خود تا امروز، هیچ نوع اختلاف و برخوردی با کفار واقعی(نصاری و یهود و حتی مادی پرستان) نداشته اند، بلکه با حفظ رابطه ی نیکو، در خارج و داخل کشور به آنان احترام می کنند و بر این رابطه تأکید دارند.

آیا این تفکروهابی ها به تنهایی، بر باطل بودن این فرقه مسلمان کُش کافی نیست و به روشنی، خدمت گذاری آنان را برای کفار به اثبات نمی رساند؟

« احمد زینی دحلان» در «خلاصه الکلام» می نویسد:

محمد بن عبد الوهاب کسانی را که از مذهب او پیروی می کردند و قبلاً فریضه حج را انجام داده بودند، وادار می کرد که حجش را اعاده کند و به آن ها می گفت که حج اول آن ها در حال شرک بوده است. همچنین به کسانی که به مذهب او می گرویدند،پس از ادای شهادتین می گفت: شهادت سوم را هم به زبان جاری کنند و بگویند که قبلاً کافر بوده اند و پدر و مادرشان نیز در حال کفر از دنیا رفته اند.

اگر آنان این شهادت سوم را بر زبان جاری نمی کردند، دستور قتلشان را صادر می کرد. او به طور آشکار می گفت: مسلمانان ششصد سال کافر بوده اند. او غیر از پیروان خود، بقیه مسلمانان را مشرک و کافر می دانست و خون و مالشان را حلال و مباح می شمرد.4

به همین علت است که تمام جنگ های وهابی ها با مسلمین، از طرف آنان، اسم و عنوان « غزوه » به خود گرفته است5.

 منابع:

1 . محمد بن عبدالوهاب عزیز العظمه (المنتخب من مدونات التراث )، ص 119  

2 . محمد بن عبدالوهاب عزیز العظمه، ص 121؛ کشف الشبهات، صص 33 34

3 . الدعوه علی منهج النبوه ( اثر التجدید فی الجزائر )، عبدالحلیم عویبس، ص 135

4 . خلاصه الکلام فی بیان امراء البلد الحرام، سید احمد بن زینی دحلان، صص 338 340

5 . حاشیه رد المختار، ابن العابدین، ج4، ص 449

نوع مطلب : کالبدشکافی عقاید وهابیت، 
برچسب ها : وهابیت،
 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : آزاد نگر

مطالب اخیر
موضوعات
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبـلاگ چیست؟ (لطفاً نظر بدهید.)
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Instagram وصیت شهدا جنگ دفاع مقدس