تبلیغات
در هم بر هم - عرش خدا از دیدگاه وهابی ها
در هم بر هم
 
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : آزاد نگر

عرش خدا از دیدگاه وهابی ها

وهابی ها برای عرش خداوند شکل و شمایلی ساخته اند. از دیدگاه آنان، خداوند (العیاذ بالله) چون پادشاهان مستبد زمین، روی عرش تکیه داده، حکم می راند!

آنان پنداشته اند که خدا، دارای وزن و سنگینی است و عرش او به علت سنگینی خدا به صدا در می آید.  ابن تیمیه، مقتدای وهابیان در کتابهای متعدد خود چنین می گوید:

خدای سبحان در بالای عرش قرار دارد و عرش او هم شبیه قبّه ای است که در بالای آسمان ها قرار گرفته است و عرش به علت سنگینی خدا مانند جهاز شتر در اثر سنگینی راکب به صدا در می آید1.

ابن قیم جوزی، شاگرد ابن تیمیه و مبلّغ عقاید او و نیز سلیمان ابن عبدالله بن محمد بن عبدالوهاب        می گویند:

عرش خداوند که ضخامت آن به اندازۀ فاصله ی میان دو آسمان است، بر پشت هشت قوچی قرار دارد که فاصله ی ناخن تا زانوی آنها نیز به اندازه ی فاصله میان دو آسمان است و این قوچ ها روی دریایی قرار دارند که عمق آن به اندازۀ فاصله دو آسمان است و دریا بر روی آسمان هفتم قرار گرفته است2.

این توصیفی که وهابیان برای عرش خدا نموده اند، علاوه بر اینکه از جهات مختلف با موازین شرعی و عقلی منافات دارد، جز گزافه گویی چیزی نمی تواند باشد،زیرا خداوند متعال را نیازمند عرش ضخیم و هشت قوچ کذایی و دریای عمیق و بالاخره محتاج آسمان هفتم قرار داده اند. آنان مدعی اند که اگر یکی از پایه های زیرین عرش نباشد، عرش خدا فرو ریخته، العیاذ بالله، خداوند از آن بالا به سوی زمین سقوط خواهد نمود!

منابع:

1 . مجموع الفتاوی، احمد بن عبدالحلیم الحرانی(ابن تیمیه)، ج 5، صص 137، 151 و 850؛ ج6، صص 556، 588؛ ج 16، ص 437؛ بیان تلبیس الجهمیه فی تأسیس بدعهم الکلامیه، ابن تیمیه، ج1، صص 569 و 571؛ درء تعارض العقل و النقل، ابن تیمیه، ج7، ص 4

2 . توضیح المقاصد و تصحیح العقاید، محمد بن ابی بکر، ابن قیم جوزی، ج1، صص 419 و 520؛ اجتماع الجیوش الاسلامیه، ابن قیم جوزی، ج1، ص 50؛ شرح کتاب التوحید(محمد بن عبدالله)،ج1، ص 677

نوع مطلب : کالبدشکافی عقاید وهابیت، 
برچسب ها : وهابیت،
 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : آزاد نگر

مطالب اخیر
موضوعات
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبـلاگ چیست؟ (لطفاً نظر بدهید.)
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Instagram وصیت شهدا جنگ دفاع مقدس