تبلیغات
در هم بر هم - ابن تیمیه از دیدگاه علمای اهل سنت
در هم بر هم
 
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : آزاد نگر

بسیاری دیگر از بزرگان اهل سنت بر رد او کتاب های قطوری نوشتند؛ تقی الدین سبکی دو کتاب به نام های « شفاء السقام فی زیاره خیر الأنام » و « الدرّه المضیه فی الردّ علی ابن تیمیه » نوشت. همچنین افرادی مانند ابن حجر عسقلانی (م852)، ابن شاکر کتبی (ت764)، این حجر هیثمی (م973)، ملاّقاری حنفی (1016)، شیخ محمود کوثری مصری (م1371)، یوسف بن اسماعیل بن یوسف نبهانی (م1265) و حصنی دمشقی (م829) در برابر ابن تیمیه و عقایدش شدیدا از خود واکنش نشان داده اند که در ذیل به نمونه های از ایم موضع گیری ها اشاره خواهیم کرد:

1 . ابن حجر هیثمی که از بزرگترین دانشمندان اهل سنت و حافظ علی الاطلاق است، درباره ابن تیمیه   می گوید:

خدا او را خوار و گمراه و کور و کر کرده است و پیشوایان اهل سنت و معاصران وی از شافعی ها و مالکی ها و حنفی ها، بر فساد افکار و اقوال او تصریح دارند و اعتراض وی حتی عمر ابن خطاب و علی ابن ابی طالب(ع) را نیز در بر گرفته است... سخنان این تیمیه فاقد ارزش بوده و او فردی بدعت گذار، گمراه،    گمراه گر و غیر معتدل است، خداوند با او به عدالت خود رفتار نماید و ما را از شر عقیده و راه و رسم وی حفظ کند1.

2 . صاحب کتاب «الفتاوی الحدیثه» می گوید:

از جمله کارهایی که ابن تیمیه انجام داد و روح امام احمد ابن حنبل از آن خبر نداشت، دو چیز است:

الف) سفر برای زیارت رسول خدا(ص) را بدعت و حرام شمرد و بر همین اساس ، هر نوع توسل به پیشوایان اسلام و اولیای الهی و تبرک به آثار آنان را بدعت و حرام شمرد.

ب) احادیثی که در فضیلت اهل بیت(ع) رسیده بود و خود امام احمد حنبل و شاگردانش آن را نقل کرده بودند، نادرست شمرد و اکثر آنها را انکار کرد2.

3 . سبکی از محققان برجسته و معاصر ابن تیمیه درباره او می گوید:

او در پوشش پیروی از کتاب و سنت، در عقاید اسلامی بدعت گذاشت و ارکان اسلام را در هم شکست. اوبا اتفاق مسلمانان به مخالفت برخاست و سخنی گفت که مستلزم جسمانی بودن خدا و مرکب بودن ذات اوست، تا آنجا که ازلی بودن عالم را ملتزم شد و با این سخنان حتی از هفتاد و سه فرقه نیز بیرون رفت3.

4 . از همه مهمتر، ذهبی دانشمند بلند آوازه و هم عصر ابن تیمیه، صاحب کتاب «سیر اعلام النبلاء» در  نامه ای به ابن تیمیه می نویسد:

ای بیچاره! آنان که از تو متابعت می کنند، در پرتگاه زندقیه و کفر و نابودی قرار دارند. آیا نه این است که عمده پیروان تو عقب مانده ، گوشه گیر و سبک عقل و یا عوام، دروغ گو و کودن و یا بیگانه ، فرومایه و مکّار و یا خشک، ظاهر الصلاح و فاقد فهم هستند؟ اگر چنانچه سخن مرا قبول نداری، آنان را امتحان کن و با مقیاس عدالت بسنج.

منابع :

1 . الفتاوی الحدیثه،ابن حجر هیثمی، ص 86

2 . الفتاوی الحدیثه، ص 373

3 . الدره المضیئه فی الرد علی ابن تیمیه، سبکی، ص5

نوع مطلب : کالبدشکافی عقاید وهابیت، 
برچسب ها : وهابیت،
 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : آزاد نگر

مطالب اخیر
موضوعات
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبـلاگ چیست؟ (لطفاً نظر بدهید.)
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Instagram وصیت شهدا جنگ دفاع مقدس